Suupohja on perunanviljelyn kannalta Suomen merkittävin yksittäinen alue, jossa viljellään yli puolet Suomen ruokaperunasta. Seudulta viedään paljon perunaa myös ulkomaille, muun muassa Ruotsiin, Norjaan ja Venäjälle.Viime syksynä Venäjällä saatu sato jäi pieneksi, mikä loi venäjänviennille uusia mahdollisuuksia.
Viennin kasvu on innoittanut perunanviljelijöitä myös suuriin investointeihin. Suupohjassa on viime aikoina kehitetty perunantuotantoa ja jatkojalostusta useilla erilaisilla hankkeilla. Esimerkkinä tästä on Suupohjan Kehittämisyhdistyksen rahoittama perunajalosteiden vienninedistämishanke Petruska, jonka avulla pyritään luomaan uudenlaista jalansijaa Venäjän perunamarkkinoille.
– Hankkeen toteuttajan Suupohjan Perunalaakson osakkaat ovat kaikki viljelleet perunaa ammattimaisesti Kauhajoella, Karijoella ja Teuvalla jo useiden vuosikymmenten ajan. Tavoitteena on nyt luoda pysyvät vientimarkkinat niin Karjalan, Leningradin kuin Murmanskin alueille sekä kehittää viennin valvontajärjestelmiä, kertoo itsekin perunaa viljelevä Jouni Alavillamo Suupohjan Perunalaaksosta.
– Kävimme juuri Pietarissa tutustumassa paikallisiin tukkukauppoihin ja tapasimme myös muita mahdollisia yhteistyökumppaneita. Venäjä on mahdollisuuksien markkina, mutta vienti on sekä haasteellista että resursseja vaativaa. Hankkeesta saatujen kokemusten myötä ymmärrämme kuitenkin yhä paremmin, miten markkinat Venäjällä toimivat.